“Postav si svůj elektromobil” – obnovitelné zdroje, elektromobilita a nízkouhlíková ekonomika

Datum / čas
Date(s) - 31. 5. 2019 - 5. 6. 2019
16.00 - 18.00

Místo konání
VŠB-TUO, CPIT, Parkoviště prototypové laboratoře C112

Kategorie

Webové stránky pořadatele https://www.vsb.cz/cs/


Program je koncipopván jako úvod do elektromobility, historie elektromobility a souvislostí historického rozvoje regionu s praktickou ukázkou technologií a případným komentářem souvislostí či konzultace námětů návštěvníků.

„Postav si … „ je synonymem Prototypové laboratoře Centra pokročilých a inovativních technologií Vysoké školy báňské – Technické university Ostrava. Je jednou z laboratoří spravovaných výzkumným týmem z Katedry kybernetiky a BMI zaměřeným na měření a řízení obnovitelných a alternativních zdrojů energií. V minulých letech byla organizována řada aktivit směřovaných cíleně do oblasti nízkouhlíkové ekonomiky a i využití elektrických pohonů v dopravě. Od „Postav si svůj mobilní robot“ zaměřený na úvod do problematiky autonomního řízení dopravních prostředků až po „Postav si svoje elektrické kolo“ kdy vzniklo několik elektrických vozidel (elektrická koloběžka, elektrické kolo a elektrická „vozítka“ využívaná pro každoročně organizovaný příměstský tábor).

Evropská unie si stanovila za cíl pokrytí 20 % své energetické spotřeby z obnovitelných zdrojů do roku 2020. Česká republika pak musí z čistých zdrojů pokrývat 13 % své spotřeby. Budoucnost není jen o obnovitelných a alternativních zdrojí, ale také o snižování spotřeby a zvyšování účinnosti spotřebičů.

U nás se na budoucnost nejen blýská. Učíme o ní, realizujeme pilotní projekty, „popularizujeme“ a seznamujeme veřejnost s jejich výsledky. V posledních letech jsme dokončili projekty výzkumu a vývoje pohonné jednotky elektromobilu, vyvinuli jsme, vyrobili a představili řadu veřejných nabíjecích stanic, provozujeme několik elektromobilů. Poslední z nich je vybaven pokročilými technologiemi superkapacitorů a generování elektrické energie ve vodíkovém palivovém článku. Ač elektromobil, tankuje palivo v podobě plynu. Podílíme se na budování laboratoří, spolupracujeme s řadou výzkumných a vývojových pracovišť a doufáme, že se budete moci setkávat stále častěji s technologiemi  „Made in VŠB-TUO“ nejen v laboratořích University.

Každý musí začít u sebe, jsme fandové, optimisté a víme, že budoucnost již byla elektrická.


nahrávám mapu....