Soutěž Zacíleno na udržitelný rozvoj

V roce 2015 schválilo mezinárodní společenství program rozvoje našeho světa. Nazývá se Agenda 2030 OSN a obsahuje 17 Cílů udržitelného rozvoje, tzv. Sustainable Development Goals (SDGs).

Jak se nás týká udržitelný rozvoj? Které z Cílů jsou podle Vás důležité a proč? Co pro ně můžete vy jako třída nebo jednotlivci udělat?

Natočte krátké video o délce maximálně 5 minut, ve kterém odpovíte na výše zmíněné otázky. Zaměřit se můžete například na některý z cílů, se kterým se setkáváte ve svém životě nebo v okolí vaší školy.

Soutěžní kategorie

O SOUTĚŽI

Soutěžní týmy 

 Soutěžit můžete v týmech 2 až 8 lidí. Můžete se zapojit jako skupinka kamarádů nebo reprezentovat celou vaši třídu či oddíl.

O co soutěžíme? 

První tři místa v každé kategorii získají reprezentativní diplom Ministerstva životního prostředí podepsaný panem ministrem a udržitelné věcné ceny (látkové tašky, znovupoužitelné hrníčky a lahve na pití).

Tvůrce nejlepšího videa přijede navštívit osobně ministr životního prostředí Richard Brabec s besedou o tom, jak si Česko stojí v udržitelném rozvoji a jaké výzvy nás do budoucna čekají.

Způsob hodnocení 

Videa obou kategorií bude hodnotit odborná porota. Ta se zaměří zejména na vzdělávací a informační stránku videa, ale také na kreativní zpracování a originalitu. Podrobnější informace o hodnocení najdete pod každou kategorií. Jsme rádi, že porotování v naší soutěži přijali:

  • Jan Žůrek, Prezident České podnikatelské rady pro udržitelný rozvoj
  • Dana Kapitulčinová, PhD., výzkumná pracovnice Karlovy Univerzity, specializace na Environmentální vzdělávání/vzdělávání pro udržitelný rozvoj, udržitelnost a potravinové systémy, udržitelná strava
  • Anna Pasková, M.A., Ředitelka odboru politiky životního prostředí a udržitelného rozvoje na Ministerstvu životního prostředí
  • Pavlína Kalousová, Předsedkyně asociace Byznys pro společnost
  • Ondřej Šejtka, Ředitel kanceláře České rady dětí a mládeže

 

Součástí soutěže je také divácké hlasování na naší Facebookové stránce Udržitelný rozvoj. Zde se může zapojit kdokoliv z široké veřejnosti a dát „líbí se mi“ videu, které ho oslovilo nejvíce. Vítězové diváckého hlasování na facebookové stránce získají udržitelné věcné ceny a vstup pro celý tým na Fórum udržitelného rozvoje 2019.

Harmonogram soutěže

Svá videa můžete přihlašovat do 31. 5. 2019.

Poté videa vyhodnotí odborná porota a vybere nejlepší tři videa v každé kategorii. Od 1. 6. do 9. 6. budou videa také zveřejněna na facebooku Udržitelný rozvoj , kde veřejnost bude moci vybrat vítěze diváckého hlasování. Vyhlášení všech kategorií proběhne v pondělí 10. června. Debata s ministrem poté proběhne ve druhé polovině června 2019.

Kontakt

V případě potřeby dalších informací a podrobností k přihlášení do soutěže, vkládání videí, k průběhu soutěže, vysvětlení kritérií a vyhodnocování soutěže se obraťte na Oddělení udržitelného rozvoje (natalia.stanova@mzp.cz, tel.: 725 786 403). Vaše dotazy Vám zodpovíme a rádi poradíme.

 

ZDE se můžete podívat na soutěžní videa.

Kompletní pravidla soutěže Zacíleno na udržitelný rozvoj ke stažení ZDE.